ˆ
Zmiana wielkości treści
Zmiana kontrastu serwisu
WyłączWłącz skróty klawiatury
Zmień interlinię
Przejdź do strony głównej

Biuletyn Informacji Publicznej

Starostwo Powiatowe w Nowym Mieście Lubawskim
  • Logo Biuletynu Informacji Publicznej
  • Godło Rzeczpospolitej Polskiej
ˆ

Rejestr zmian

Pobierz dane XMLAkt prawny: XI/104/2011Drukuj informacjęAkt prawny: XI/104/2011

Szczegóły informacji

XI/104/2011

Niniejszy dokument jest wersją archiwalną.

Rodzaj: Nieokreślony

Status: Obowiązujący

Sesja: XI/2011

Kadencja: IV kadencja

Data wejścia w życie: 2011-06-17

Data podjęcia/podpisania: 2011-06-17

Data rozpoczęcia obowiązywania: 2011-06-17

Tytuł aktu:

w sprawie rozpatrzenia skargi na działalność Dyrektora Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Nowym Mieście Lubawskim.

Na podstawie:

Na podstawie art. 12 pkt. 11 ustawy z dnia 5 czerwca 1998r. o samorządzie powiatowym (t.j. z 2001r Dz. U.
Nr 142, poz. 1592 ze zm.) w związku z art. 229 pkt 4 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 Kodeks postępowania administracyjnego (tj. z 2000 Dz. U. Nr 98 poz. 1071 ze zm.), Rada Powiatu w Nowym Mieście Lubawskim, uchwala, co następuje:

Treść:

§ 1. Uznaje się skargę pana Michała Lewandowskiego na działalność Dyrektora Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Nowym Mieście Lubawskim za bezzasadną.

§ 2. Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Powiatu w Nowym Mieście Lubawskim.

§ 3. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
UZASADNIENIE

Dnia 17.06.2011 r. Rada Powiatu w Nowym Mieście Lubawskim rozpatrzyła skargę pana Michała Lewandowskiego na działalność Dyrektora Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Nowym Mieście Lubawskim. W opinii Rady Powiatu skargę na działalność Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Nowym Mieście Lubawskim należy uznać bezzasadną.

Pan Michał Lewandowski 29.03.2011r. zgłosił się do Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Nowym Mieście Lubawskim w celu uzyskania orzeczenia o potrzebie kształcenia ustawicznego dla córki Natalii Lewandowskiej. Pan Lewandowski przedstawił zaświadczenie lekarskie wystawione przez lekarza specjalistę, w którym zawarta była diagnoza choroby dziecka – „Zespół Retta, całościowe zaburzenia rozwojowe –spectrum autyzmu”. W związku z tym, że diagnozę autyzmu prowadzi na mocy porozumienia Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna w Iławie, pracownice Poradni w Nowym Mieście Lubawskim, w obecności Pana Lewandowskiego, skonsultowały się z telefonicznie z pracownikiem Poradni w Iławie. Celem starań pracowników było właściwe pokierowanie rodzica do diagnostów dzieci z autyzmem. W wyniku konsultacji z Poradnią w Iławie, przesłano Kartę Indywidualną Natalii Lewandowskiej do Poradni w Iławie, która zapewniła, że proces diagnostyczny będzie podjęty w momencie, kiedy wpłynie wniosek rodzica. Nastąpiło to 1.04.2011r. Zespół Orzekający PPP w Iławie 15.04.2011r. podjął jednak decyzję o oddaleniu wniosku rodzica i odesłaniu dokumentacji dziecka do Poradni w Nowym Mieście Lubawskim. W dniu 2.05.2011r. do Poradni w Nowym Mieście Lubawskim wpłynął wniosek Pana Lewandowskiego. 9.05.2011r. zdiagnozowano dziecko, a posiedzenie Zespołu Orzekającego odbyło się 20.05.2011r. Dnia 3.06.2011r. pan Lewandowski został poinformowany o tym, że orzeczenie jest gotowe do odbioru.
Od momentu wpływu wniosku procedura orzecznicza przebiegała w sposób rutynowy, z zachowaniem terminów określonych w Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 18 września 2008r. w sprawie orzeczeń i opinii wydawanych przez zespoły orzekające działające publicznych poradniach psychologiczno – pedagogicznych (Dz. U. Nr 173, poz. 1072). Od pierwszej wizyty w Poradni w Nowym Mieście Lubawskim pan Lewandowski był informowany w sposobie załatwienia sprawy. Pracownicy Poradni po raz pierwszy zetknęli się z dzieckiem z rozpoznaniem Zespołu Retta. Działali w dobrej wierze, mając na uwadze dobro dziecka i właściwe pokierowanie do diagnostów ze spectrum autyzmu. Starali się pomóc dziecku i jego rodzicom, uwzględniając obowiązujące przepisy dotyczące procesu orzeczniczego. Dyrektor Poradni przeprosiła pana Lewandowskiego za trudności jakie napotkał i opóźnienie wynikające z odesłania dokumentów dziecka do Poradni w Iławie. Było to jednak spowodowane staraniem pracowników Poradni o skierowanie do diagnostów dzieci z autyzmem. Dyrektor Poradni poinformowała pana Lewandowskiego o możliwościach kształcenia dziecka oraz o uprawnieniach jakie daje orzeczenie. Skonsultowała się również z Dyrektorem Zespołu Oświaty Urzędu Gminy w Nowym Mieście Lubawskim z/s w Mszanowie, w celu zasięgnięcia informacji o możliwych formach pomocy dla Natalii.

Rada Powiatu nie dopatrzyła się w postępowaniu dyrektora Poradni oraz jego pracowników, działania sprzecznego z przepisami prawa. Należy również wziąć pod uwagę, że proces diagnostyczny dzieci z autyzmem jest często skomplikowany i długotrwały.
Wobec powyższego Rada Powiatu zdecydowała jak w treści uchwały.
« powrót do poprzedniej strony