ˆ
Zmiana wielkości treści
Zmiana kontrastu serwisu
WyłączWłącz skróty klawiatury
Zmień interlinię
Przejdź do strony głównej

Biuletyn Informacji Publicznej

Starostwo Powiatowe w Nowym Mieście Lubawskim
  • Logo Biuletynu Informacji Publicznej
  • Godło Rzeczpospolitej Polskiej
ˆ

Ekran szczegółów informacji

Pobierz dane XMLDrukuj informację

Szczegóły informacji

Uchwała 1/1/2024 Komisji Skarg, Wniosków i Petycji Rady Powiatu w Nowym Mieście Lubawskim z dnia 26 lipca 2024 r.

Niniejszy dokument jest wersją archiwalną.
Informacja ogłoszona dnia 2024-08-28 10:09:45 przez Krzysztof Andrzejczak

w sprawie wydania opinii dotyczącej petycji w sprawie rejestracji audiowizualnej posiedzeń komisji Rady Powiatu oraz udostępniania ich w Biuletynie Informacji Publicznej

Na podstawie art. 16a ust. 1 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 107) oraz par. 37, 38 i 39 Statutu Powiatu Nowomiejskiego (t. j. Dz. Urz. Woj. Warmińsko - Mazurskiego z 2024 r., poz. 2660) Komisja Skarg, Wniosków i Petycji uchwala, co następuje:
§ 1. 1. Komisja Skarg, Wniosków i Petycji wydała opinię, w której stwierdziła, że petycję z dnia 22 lipca 2024 r. dotyczącą rejestracji audiowizualnej posiedzeń komisji Rady Powiatu oraz udostępniania ich w Biuletynie Informacji Publicznej, należy rozpatrzyć negatywnie.
2. Opinia stanowi załącznik do uchwały.
§ 2. Opinię Komisji, o której mowa w § 1 przedkłada się Radzie Powiatu w Nowym Mieście Lubawskim.
§ 3. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

Opinia Komisji Skarg Wniosków i Petycji w sprawie petycji dotyczącej rejestracji audiowizualnej posiedzeń komisji Rady Powiatu oraz udostępniania ich w Biuletynie Informacji Publicznej

Na posiedzeniu w dniu 26 lipca 2024 r. Komisja zapoznała się z wyjaśnieniami przedstawionymi przez Kierownika Biura Rady i ustaliła, co następuje: Zgodnie z art. 61 ust. 1 i 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. (Dz. U. z 1997 r. Nr 78, poz. 483) obywatel ma prawo do uzyskiwania informacji o działalności organów władzy publicznej oraz osób pełniących funkcje publiczne. Prawo do uzyskiwania informacji obejmuje dostęp do dokumentów oraz wstęp na posiedzenia kolegialnych organów władzy publicznej pochodzących z powszechnych wyborów, z możliwością rejestracji dźwięku lub obrazu. Art. 8a ust. 2 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (t. j. Dz. U. z 2024 r., poz. 107) stanowi, że jawność działania organów powiatu obejmuje w szczególności prawo obywateli do uzyskiwania informacji, wstępu na sesje rady powiatu i posiedzenia jej komisji, a także dostępu do dokumentów wynikających z wykonywania zadań publicznych, w tym protokołów posiedzeń organów powiatu i komisji rady powiatu.Ustawa z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych (t. j. Dz. U. z 2023 r., poz. 1440) nałożyła na samorządy obowiązek zapewnienia dostępności cyfrowej opublikowanych materiałów multimedialnych. Jeżeli chodzi o prace Rady Powiatu w Nowym Mieście Lubawskim, obowiązek ten jest realizowany poprzez transkrypcję nagrań sesji. Zgodnie z par. 10 ust. 2 Statutu Powiatu Nowomiejskiego (Dz. Urz. Woj. Warmińsko – Mazurskiego z 2024 r. poz. 2660) transmitowane i utrwalane za pomocą urządzeń rejestrujących obraz i dźwięk są sesje Rady Powiatu. W przypadku posiedzeń komisji Statut nie nakłada takiego obowiązku. Powiat zamawia usługę automatycznej transkrypcji, ale jest to materiał, który należy poprawić, a jest to bardzo pracochłonne i czasochłonne. Wcześniej nagranie trzeba tak technicznie przygotować, aby program mógł w miarę wiernie dokonać automatycznej transkrypcji. W trosce o budżet powiatu, korzysta się z tego niedrogiego rozwiązania, ale wiąże się to z dodatkową pracą pracowników Starostwa. Podsumowując, wynikający z przepisów prawa  obowiązek rejestracji audiowizualnej posiedzeń kolegialnych organów powiatu pochodzących z powszechnych wyborów, a takim organem jest Rada Powiatu, jest spełniony. W przypadku posiedzeń komisji publikowane są protokoły z posiedzeń. Należy dodać, że są one bardzo szczegółowe i wiernie oddają przebieg obrad. Publikacja nagrań audiowideo i następnie dodania do nich napisów, wiązałaby się z koniecznością wykonania dodatkowej, czasochłonnej pracy przez pracowników obsługujących Radę Powiatu. Wobec powyższego, petycję dotyczącą rejestracji audiowizualnej posiedzeń komisji Rady Powiatu oraz udostępniania ich w Biuletynie Informacji Publicznej, w opinii Komisji należy rozpatrzyć negatywnie.

Przewodnicząca Komisji Skarg, Wniosków i Petycji
Jadwiga Kondeja
« powrót do poprzedniej strony