Przejdź do strony głównej

Biuletyn Informacji Publicznej

Starostwo Powiatowe w Nowym Mieście Lubawskim
  • Logo Biuletynu Informacji Publicznej
  • Godło Rzeczpospolitej Polskiej
ˆ

Ekran szczegółów informacji

Szczegóły informacji

XLII/268/2022

Rodzaj: Uchwała

Status: Obowiązujący

Sesja: XLII/2022

Kadencja: VI kadencja

Data podjęcia/podpisania: 2022-03-31

Data wejścia w życie: 2022-03-31

Data rozpoczęcia obowiązywania: 2022-03-31

Tytuł aktu:

w sprawie rozpatrzenia petycji dotyczącej nielegalnego składowania odpadów w miejscowości Nielbark

Na podstawie:

Na podstawie art. 16a ust. 1 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (Dz. U. tj. z 2022 r. poz. 528) oraz art. 9 ust. 2 ustawy z dnia 11 lipca 2014 r. o petycjach (t.j. Dz. U. z 2018 r. poz. 870) Rada Powiatu w Nowym Mieście Lubawskim uchwala, co następuje:
 

Treść:

§ 1. Postanawia się uwzględnić petycję panów: Pawła Zielińskiego i Mariusza Kowalkowskiego dotyczącą nielegalnego składowania odpadów w miejscowości Nielbark.
§ 2. Rada Powiatu postuluje, aby Starosta Nowomiejski podjął wszelkie działania, w ramach obowiązujących przepisów prawa, zmierzające do realizacji wniosków sformułowanych przez Komisję Skarg, Wniosków i Petycji, których treść zawarto w uzasadnieniu do niniejszej uchwały. 
§ 3. Wykonanie uchwały powierza się Przewodniczącemu Rady Powiatu w Nowym Mieście Lubawskim. 
§ 4. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
 
Uwaga: Autorzy petycji wyrazili wolę upublicznienia ich danych osobowych.
 
Uzasadnienie.
14.10.2021 r. pocztą elektroniczną (email) do Rady Powiatu w Nowym Mieście Lubawskim wpłynęła petycja panów: Pawła Zielińskiego i Mariusza Kowalkowskiego dotycząca nielegalnego składowania odpadów w miejscowości Nielbark. Mieszkańcy wnieśli o natychmiastowe podjęcie działań w sprawie nielegalnego składowania odpadów na terenie nieczynnej żwirowni w Nielbarku. Prosili o nadzór nad działaniami gminy Kurzętnik w związku z brakiem działań ze strony Wójta w sprawie nielegalnie zakopanych odpadów. Wnieśli również o podjęcie działań w celu doprowadzenia do wypowiedzenia dzierżawy terenu i egzekwowania jego rekultywacji. Zgodnie z art. 9 ust. 2 ustawy z dnia 11 lipca 2014 r. o petycjach (t.j. Dz. U. z 2018 r. poz. 870) petycja złożona do organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego jest rozpatrywana przez ten organ. Art. 16a ust. 1 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (Dz. U. tj. z 2022 r. poz. 528) stanowi o tym, że rada powiatu rozpatruje: skargi na działania zarządu powiatu i powiatowych jednostek organizacyjnych; wnioski oraz petycje składane przez obywateli; w tym celu powołuje komisję skarg, wniosków i petycji. 
Wobec powyższego, Przewodniczący Rady Powiatu przekazał ww. petycję do Komisji Skarg, Wniosków i Petycji. Na posiedzeniu w dniu 28 października 2021 r. Komisja Skarg, Wniosków i Petycji ustaliła harmonogram działań celem przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego. Kolejne posiedzenia Komisji odbyły się w dniach: 10, 17, 24 i 25 listopada oraz 1 i 16 grudnia 2021 r. W toku postępowania wystąpiono między innymi o wyjaśnienia do Komendy Powiatowej Policji, Marszałka Województwa Warmińsko – Mazurskiego oraz Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska. Zgodnie z tym, że Komisja czekała na odpowiedzi na pisma, postępowanie nie mogło być zakończone w terminie, o którym mowa w art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 11 lipca 2014 r. o petycjach (t.j. z 2018 r. poz. 870) tj. nie później niż w terminie 3 miesiące od dnia złożenia petycji. Zgodnie z art. 10 ust. 3 ustawy, w przypadku wystąpienia okoliczności niezależnych od podmiotu rozpatrującego petycję uniemożliwiających rozpatrzenie petycji w terminie, o którym mowa w ust.1, termin ten ulega przedłużeniu, nie dłużej jednak niż do 3 miesięcy, licząc od upływu terminu, o którym mowa w ust. 1. Pismem z dnia 28 grudnia 2021 r. poinformowano mieszkańców o przedłużeniu terminu. 
Na posiedzeniu w dniu 14 marca 2022 r. Komisja przyjęła stanowisko w przedmiotowej sprawie.
Komisja po przeanalizowaniu całości materiałów, stwierdziła, co następuje:
  1. Wójt Gminy Kurzętnik nie podjął żadnych działań, po otrzymaniu w styczniu 2021 r. informacji o nielegalnym składowaniu odpadów na nieczynnej żwirowni w Nielbarku. Nie zawiadomił odpowiednich służb: WIOŚ-u, Policji o zaistniałym zdarzeniu. Ponadto będąc na komisji, dnia 24.11.2021 skłamał, twierdząc, że nie otrzymał takiej informacji. Komisja posiada tzw. „twarde” dowody, że takową informację otrzymał.
  2. O procederze nielegalnego składowania odpadów na nieczynnej żwirowni w Nielbarku odpowiednie służby: WIOŚ, Policja, zostały zaalarmowane, nie przez lokalny Urząd Gminy Kurzętnik czy Starostwo Powiatowe w Nowym Mieście Lubawskim, tylko przez zwykłych mieszkańców: Pana Mariusza Kowalkowskiego i Pawła Zielińskiego.
  3. Starostwo Powiatowe w Nowym Mieście Lubawskim w ocenie komisji, niedostatecznie monitorowało i egzekwowało nałożony decyzjami obowiązek przeprowadzenia rekultywacji na tym terenie. Brak kontroli rekultywacji nieczynnej żwirowni w Nielbarku, w latach 2016, 2017, 2018, 2019, 2020 pomimo wydanych i obowiązujących decyzji, należy uznać zdaniem komisji, za co najmniej nieusprawiedliwione zaniechanie wykonania obowiązku wynikającego z art. 27 ust. 3 ustawy z dnia 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych (tj. Dz. U. z 2021 r. poz. 1326) . Dopiero w sierpniu 2021 r., kiedy już „wybuchła” afera nielegalnego składowania odpadów Starostwo przeprowadziło kontrolę.
  4. Z dużym niepokojem i niezrozumieniem Komisja przyjęła fakt, że Urząd Marszałkowski w Olsztynie wydając dnia 27 marca 2018 r. decyzję na wydobycie piasku odsiewkowego, w której to decyzji określona została ilość, okres i poziom wydobycia, w żaden sposób tego nie monitoruje i nie kontroluje. Nie było też żadnej reakcji na brak corocznych obowiązkowych sprawozdań dotyczących ilości wydobytego piasku.
W związku z powyższym Komisja Skarg Wniosków i Petycji wniosła o podjęcie następujących działań:
  1. Zobowiązać Starostę Powiatu Nowomiejskiego do podjęcia działań zmierzających do wygaszenia umowy użytkowania wieczystego z aktualnym użytkownikiem na przedmiotowy teren.
  2. Zobowiązać Starostę Powiatu Nowomiejskiego do ciągłego monitorowania i skutecznego egzekwowania obowiązku rekultywacji na nieczynnej żwirowni w Nielbarku.
  3. Zobowiązać Starostę Powiatu Nowomiejskiego do wystąpienia do Urzędu Marszałkowskiego w celu niezwłocznego skontrolowania ilości wydobytego piasku odsiewkowego określonego w decyzji z dnia 27.03.2018 r.
  4. Zobowiązać Starostę Powiatu Nowomiejskiego do zmobilizowania swoich służb i pracowników urzędu, do natychmiastowej reakcji na pojawiające się sygnały o wszystkich działaniach szkodzących środowisku naturalnemu naszego Powiatu.

Rejestr zmian

Podmiot udostępniający informację:
Podmiot udostępniający informację:
Starostwo Powiatowe w Nowym Mieście Lubawskim
Osoba, która wytworzyła informację:
Osoba, która wytworzyla informację:
Data wytworzenia informacji:
Data wytworzenia informacji:
2022-04-06
Osoba, która odpowiada za treść:
Osoba, która odpowiada za treść:
Kazimierz Wiśniewski
Data wprowadzenia do BIP
Data wprowadzenia do BIP
2022-04-06 14:12:42
Wprowadził informację do BIP:
Wprowadził informację do BIP:
Krzysztof Andrzejczak
Data udostępnienia informacji:
Data udostępnienia informacji:
2022-04-06 14:12:44
Osoba, która zmieniła informację:
Osoba, która zmieniła informację:
Krzysztof Andrzejczak
Data ostatniej zmiany:
Data ostatniej zmiany:
2022-04-06 14:12:44
Artykuł był wyświetlony:
Artykuł był wyświetlony:
577 raz(y)