Przejdź do strony głównej

Biuletyn Informacji Publicznej

Starostwo Powiatowe w Nowym Mieście Lubawskim
  • Logo Biuletynu Informacji Publicznej
  • Godło Rzeczpospolitej Polskiej
ˆ

Ekran szczegółów informacji

Szczegóły informacji

XXV/232/2012

Niniejszy dokument jest wersją archiwalną.

Rodzaj: Nieokreślony

Status: Obowiązujący

Sesja: XXV/2012

Kadencja: IV kadencja

Data wejścia w życie: 2012-07-26

Data podjęcia/podpisania: 2012-07-26

Data rozpoczęcia obowiązywania: 2012-07-26

Tytuł aktu:

w sprawie przystąpienia do „Programu wyrównywania różnic między regionami II” w 2012 r.

Na podstawie:

Na podstawie art. 4 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 5 czerwca 1998r. o samorządzie powiatowym (Dz. U. z 2001r. Nr 142, poz. 1592 ze zm.) Rada Powiatu w Nowym Mieście Lubawskim uchwala, co następuje:

Treść:

§ 1. Przystępuje się do „Programu wyrównywania różnic między regionami II ” w 2012 r.
§ 2. Zadania programu i terminy ich realizacji określa obowiązujący druk zwany wystąpieniem oraz wnioskiem, stanowiące załączniki do procedur realizacji „Programu wyrównywania różnic między regionami II.
§ 3. Całkowity koszt realizacji zadania określonego w §2 wynosi 13.164,00 zł.
§ 4. Wymagane przez PFRON „środki własne” na realizację zadania, zabezpiecza podmiot uczestniczący w programie zwany „beneficjentem programu”.
§ 5. Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Powiatu w Nowym Mieście Lubawskim.
§ 6. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
Uzasadnienie


Samorząd powiatowy, w oparciu o ustawę o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych realizuje zadania na rzecz osób niepełnosprawnych.
Zadania te obejmują między innymi:
– finansowanie kosztów szkoleń osób niepełnosprawnych,
– środki na podjęcie działalności gospodarczej, rolniczej albo na wniesienie wkładu do spółdzielni socjalnej,
zwrot wydatków na instrumenty i usługi rynku pracy na rzecz osób niepełnosprawnych poszukujących pracy i niepozostających w zatrudnieniu,
– zwrot kosztów wyposażenia stanowiska pracy osoby niepełnosprawnej,
refundacja wynagrodzenia oraz składek na ubezpieczenia społeczne pracodawcy zatrudniającemu osoby niepełnosprawne,
- dofinansowanie: uczestnictwa osób niepełnosprawnych i ich opiekunów w turnusach rehabilitacyjnych, sportu, kultury, rekreacji i turystyki osób niepełnosprawnych, zaopatrzenia w sprzęt rehabilitacyjny, przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze przyznawane osobom niepełnosprawnym na podstawie odrębnych przepisów, likwidacji barier architektonicznych w komunikowaniu się i technicznych, rehabilitacji dzieci i młodzieży, dofinansowanie kosztów działalności WTZ.
Samorząd powiatowy, oprócz zadań wskazanych w ustawie o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, podejmuje także działania w ramach „Powiatowego programu działań na rzecz osób niepełnosprawnych na lata 2010-2015 w powiecie nowomiejskim”. Jednym z celów jakie zamierza realizować samorząd w ramach programu jest: ułatwienie dostępu osobom niepełnosprawnym do rehabilitacji społecznej i medycznej poprzez likwidację barier architektonicznych w placówkach edukacyjnych…
Uchwałą nr 22/2012 Zarządu PFRON z dnia 19 czerwca 2012r. wznowiono realizację „PROGRAMU WYRÓWNYWANIA RÓŻNIC MIĘDZY REGIONAMI II”.
Ustawowe zadania powiatu w zakresie wspierania osób niepełnosprawnych, jak również wynikające z „Powiatowego programu działań na rzecz osób niepełnosprawnych na lata 2010-2015 w powiecie nowomiejskim”, mieszczą się w zakresie podlegającym realizacji w ramach „Programu wyrównywania różnic między regionami II”.
Przystąpienie powiatu nowomiejskiego do „Programu wyrównywania różnic między regionami II” pozwoli zrealizować zamierzone cele powiatu, a jednocześnie w przypadku pozyskania środków PFRON w ramach programu oraz przy zaangażowaniu funduszy „beneficjentów programu” środki mogą zostać przeznaczone na rozszerzenie zakresu zadań wykonywanych na rzecz osób niepełnosprawnych.
W ramach „Programu wyrównywania różnic między regionami II” w 2012 roku tylko jeden beneficjent zgłosił chęć uczestniczenia w obszarze „B” Programu.
O dofinansowanie kosztów likwidacji barier w zakresie umożliwienia osobom niepełnosprawnym poruszania się i komunikowania zgłoszono 1 projekt:
1) Projekt pod nazwą : Likwidacja barier architektonicznych w Zespole Szkół im. Władysława Jagiełły w Kurzętniku poprzez dostosowanie łazienki dla osób niepełnosprawnych w budynku przedszkola.
Wniosek o dofinansowanie ze środków PFRON projektu w ramach programu pn. „ Program wyrównywania różnic między regionami II” obszar B opiniuje się pozytywnie.
Zgłoszony przez beneficjenta wniosek spełnia zakres ogólny przewidziany dla realizacji zadania i podlegać będzie zgłoszeniu do PFRON po uzupełnieniu brakujących dokumentów.
W związku z powyższym istnieją prawne i społeczne przesłanki do przystąpienia przez powiat nowomiejski do realizacji na terenie powiatu „Programu wyrównywania różnic między regionami II” w 2012 r.
Program umożliwi realizację zadania, które przewidziano w ramach „Powiatowego programu działań na rzecz osób niepełnosprawnych na lata 2010-2015 w powiecie nowomiejskim”. Pozyskane środki PFRON nie będą stanowić wpływów do budżetu powiatu, zostaną przekazane beneficjentowi. Projekt uchwały spowoduje skutki finansowe, które w niewielkim zakresie wpłyną na budżet powiatu, ponieważ koszty obsługi projektów realizowanych w ramach programu pokrywane są ze środków PFRON do wysokości 2,5% faktycznie wykorzystanych środków. Przystąpienie do programu niesie za sobą szereg pozytywnych skutków społeczno-gospodarczych. Zadanie realizowane w ramach programu przyniesie wymierne korzyści dla społeczności szkolnej.
Likwidacja barier w placówce edukacyjnej pozwoli uczniom/dzieciom niepełnosprawnym na komfortowe korzystanie z łazienki. Wśród rówieśników funkcjonują stereotypy na temat niepełnosprawności, a jeśli dochodzą bariery architektoniczne ich funkcjonowanie w środowisku jest trudne. Wychodząc na przeciw potrzeb dzieci niepełnosprawnych chcemy zmniejszyć ilość barier. Poprawa warunków poprzez likwidację barier wpłynie korzystnie na rozwój psychofizyczny dzieci i pozytywne oddziaływanie otoczenia.